יום ראשון, 22 בספטמבר 2019

יוצרים עם ילדים: פעילות כרטיסי ברכה לגן חובה

פתחתי את השבוע בדרך הכי כיפית שיש - פעילות כרטיסי ברכה לראש השנה בגן של הברווזה (לא מאמינה שהיא כבר בגן חובה...מתי זה קרה??).
תכננתי לחפש באחת מחנויות הסטוק מדבקות או קישוטים לטובת העניין, אך נזכרתי מאוחר מדי ומצאתי עצמי ערב לפני הפעילות ללא רעיון. לו רק היו לי קצת חומרי יצירה בבית...😜
הפיתרון הגיח בשעת לילה מאוחרת, כהרגלי, והריהו לפניכן -


בשנה שעברה ובקיץ עשיתי עם החמודים האלה פעילויות אחדות, ובעקבותיהן גיבשתי לעצמי (ולהנאתכן, כמובן) את הקווים המנחים הבאים -
פשוט, פשוט, פשוט!!
בעיקר מבחינה טכנית, וגם מבחינת מגוון חומרים. שפע מוגזם - מבלבל ומסיח את הדעת. עיקר האנרגיה והזמן בפעילות סבבו סביב בחירה והרכבה של 5 אלמנטים - כרטיס בסיס (מידות בהמשך), פינצ'וצ'י צנצנת, תפוח ודיגלון, ופפיון.
בסיס הכרטיס הוא בגודל 6*6 אינטש, עם חריצה ב-4 אינטש אשר יוצרת "כנף" בקדמת הכרטיס. שיבוץ הקישוטים והדגלון על גבי הכנף - משאיר די והותר מקום מבפנים לכתיבת ברכה. ככה גם אפשר להחביא "הפתעות" וציורים מתחת לכנף, רעיון שריגש מאד את הילדודס.
לגבי תכנון הזמנים - תמיד עדיף בעיניי לקצר מעט ולסיים עם טעם של עוד, מאשר "לאבד" את הריכוז והעניין של הילדים בדרך. Long story short - GO SHORT!
שיטתיות וארגון.
מי שמכירה אותי אישית מגחכת כעת בהסכמה...
את האלמנטים השונים סידרתי בצלחות, באופן שמאפשר גם גישה נוחה וגם בהירות של סדר ושלבי העבודה. כן יש דרגות חופש מסוימות בתוך השיטה (הם יכולים למשל לבחור קודם פפיון ואז צנצנת וכד') אך הציפיות והפעולות הנדרשות מובנות כך טוב יותר. בנוסף, כמה שיותר להכין מראש - יש להם די והותר הזדמנויות להתנסות בהדבקה ובפינצ'וץ' ביומיום בגן, והדגש הוא על תהליך החשיבה והעיצוב (כפי הטיפ הבא).
פחות טכניקה, יותר חשיבה יצירתית.
לבקשת הגננת האלופה, הסברתי לילדים היום על כל מיני דרכים שיכולות לעזור להם לבחור את הצבעים של האלמנטים השונים ואת מיקומם במרחב הכרטיס. התמקדות בביצוע טכני עשויה להדגיש פערים בקצב וביכולת בין הילדים (בוודאי בגנים רב-שנתיים). חשיבה יצירתית לעומת זאת, קלה יותר לביטוי, והתוצר הסופי נחווה - אף פשטותו - כאישי וייחודי לילד.

31 ילדים יצרו היום כרטיסים כאלה, ואין אחד זהה למשנהו - מדהים איך חמישה רכיבים בחמישה צבעים יצרו שונות שכזו!

בקיצור - היה מקסים, ממליצה בחום לכולן!
מוזמנות לשתף משלכן :)
שבוע נפלא אחרון ומרגש לשנת תשע"ט,
אלה

יום שני, 2 בספטמבר 2019

החיבוקים (והחבקים) מכים שנית: תשומת לב מתוקה לפתיחת שנת הלימודים

אז כפי שכולכן יודעות היטב, השבוע נפתחה לה שנת הלימודים החדשה, וההתרגשות בשיאה!
לרגל המאורע, החלטתי לפרגן בשי צנוע לצוותי הגנים (שעובדים כל כך קשה גם באוגוסט...חינוך קיבוצי וזה). 
מפה לשם, העניין נדחה ונדחה עד הרגע האחרון ממש, עד שלפתע עלה סרטון שווה של נגה באחת התכתובות בקבוצת המסנג'ר (המהממת!) של צוות העיצוב (המהמם!!) של רעותא (ההו-כה-מהממת!!!). 
בסרטון מציגה נגה פינוק מושלם של תשומת לב מתוקה (כהגדרתה) - מארז של כרטיס ברכה וטבלת שוקולד עלית. ועל זה נאמר - נעשה ונשמע!
לאחר שהכנתי להנאתי שישייה של מארזים כאלו (תמונות בסוף - כבר פורסמו בקבוצה של רעותא בפייס), עברתי לתרגום מעט יותר פשוט ומהיר של הקונספט, מפאת קוצר הזמן. 

לפני שנמשיך - קיימים לא מעט רעיונות והסברים על עטיפות לטבלאות שוקולד שכאלו. בחרתי הפעם לאלתר ולהנדס משהו בעצמי במקום לחפש הדרכה ספציפית. לכן, אם קיים משהו דומה או שנתקלתן בעבר - סורי, נעשה לחלוטין בתום לב (עם קורטוב של עצלות)...💛


אז...מה בנמצא?
חבקים לטבלאות השוקולד מבסיס קארדסטוק אפור בהיר (עוד רגע תגיע ההדרכה הקצרצרה...),
תגיות מעוצבות שקורצו עם פאנץ' ראש תגית,
והכל עם סטאק מטריף ביופיו שכבר חרשתי עליו לא מעט, אך לא עוברת לי ההתרגשות ממנו, מבית היצרן הזה. שילוב צבעים שבחיים לא הייתי חושבת עליו לבד, ולנצח - כמו כל שילוב של כתום-טורקיז/אקווה באשר הוא - מזכיר לי את הבלוג של מיכלי 😍
החותמות מבית הבית של יעלי, ולקינוח - חוט אופים ונקודות חן, בנוהל, לקישוט התגיות. 

אז...איך מכינים?
נזדקק לבסיס קארדסטוק בגודל 4*8 אינטש (מקארדסטוק בסיס אחד בגודל מלא נחלץ 4 כאלה - חותכים קודם את ה-8 והרצועה הנותרת מתאימה בדיוק).
חורצים ומקפלים על פי הסימון הבא: 
3
1/4 3
1/2 6
3/4 6
מקפלים, מדביקים את הלשוניות האחוריות לסגירה בדבק דו"צ. 
הדף המדוגם שיידרש לקישוט הוא בגודל 1/8 3 * 7/8 3.
הערה - החבק מתאים בול, אחד לאחד. יש עוד מקום לתגית, ובאמת שזהו. לכן, ממליצה למי שמדביקה מדויק בדרך כלל - לבצע את הסגירה וההדבקה הסופיות מעל לטבלת השוקולד הייעודית עצמה (אחרת צריך לדחוק אותן קצת, זה לא נורא אך ניתן לפתרון פשוט יותר).
הארה - בגלל שחלק ניכר מטבלת השוקולד נותרת חשופה, אולי כדאי היה במחשבה שנייה לבחור דפים שמתאימים בצבעוניות שלהם...לחילופין, ניתן להכין חבק רחב יותר, אך במצב שכזה יהיה מאתגר יותר להשחיל את הטבלה לתוכו (לא כל שכן להוציא אותה ממנו).

והנה (שוב) הסט המלא - 

אחרונה לסיום - 

מאחלת לכן ולכל היקרים (הגדולים והקטנים שלכן) תחילת שנה מתוקה ומרגשת,
אלה.